Odbijanie po posiłku
Odbijanie jest związane z naturalnym zjawiskiem gromadzenia się powietrza w przewodzie pokarmowym. Obijanie jest wynikiem eliminacji przez usta powietrza nagromadzonego w przełyku lub żołądku. Przyczyną odbijania może być niegroźny nawyk połykania powietrza podczas jedzenia i picia. Jedząc w pośpiechu, połykając duże kęsy, pijąc przez słomkę czy mówiąc podczas konsumpcji nieświadomie połykamy powietrze. Wpływ na pojawienie się odbijania ma także niewłaściwie skomponowana dieta lub niepoprawny sposób przyrządzania posiłków. Napoje gazowane również wzmagają gromadzenie się nadmiernej ilości powietrza.
czytaj więcej czytaj mniej
Jak uniknąć odbijania?
-
unikać spożywania posiłków w pośpiechu;
-
unikać nadmiernego stresu w trakcie spożywania posiłków oraz nie rozmawiać podczas przełykania kolejnych kęsów;
-
dokładnie przeżuwać każdy kęs;
-
unikać żucia gum, ponieważ wraz z żuciem połykamy powietrze;
-
pić napoje małymi łykami;
-
unikać napojów gazowanych oraz tych zawierających kofeinę (np.: kawy, napojów energetycznych);
-
unikać obfitych, tłustych posiłków.
Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad przyczynia się do zmniejszenia nasilenia odbijania. Jeśli jednak odbijanie nie ustępuje można zastosować produkty, które złagodzą objaw. Najlepiej sięgnąć po farmaceutyki zawierające wyciągi z ziół takich jak: wyciąg z mięty pieprzowej, ziela karczocha, owocu kopru czy ostryżu długiego.
Gromadzenie się gazów
Gazy w jelitach to zjawisko fizjologiczne i całkowicie naturalne. Uczucie niedogodności powstaje na skutek zgromadzenia się nadmiernej ilości gazów jelitowych, co wiąże się m.in. ze zmianą flory bakteryjnej w jelitach. Powodem takiego stanu może być: nieprawidłowa dieta, złe nawyki i błędy żywienie, nadwrażliwość jelit lub połykanie powietrza podczas jedzenia.
Niestrawione w jelicie cienkim składniki pokarmowe trafiają następnie do jelita grubego, gdzie podlegają m.in. procesowi fermentacji przy udziale flory bakteryjnej, czego efektem jest powstawanie wodoru i metanu.
Wzmożonej produkcji gazów jelitowych sprzyjają także produkty bogate w słabo wchłaniające się węglowodany, takie jak inulina czy skrobia. Nie można pominąć także fruktozy i sorbitolu – składników wielu soków, napojów (szczególnie gazowanych) oraz słodyczy.
czytaj więcej czytaj mniej
Reakcje chemiczne prowadzące do wytworzenia siarkowodoru, odpowiadającego za nieprzyjemny zapach gazów jelitowych usuwanych w postaci wiatrów, zachodzą także w skutek fermentacji białek zawartych m.in. w serach pleśniowych, czy jajkach i ich przetworach.
Jak nie dopuścić do pojawienia się gazów?
Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia gazów należy:
-
zadbać o spokojną atmosferę podczas spożywania posiłków, unikać rozmów, uważnie gryźć i przeżuwać każdy kęs;
-
wybierać produkty lekkostrawne, unikać produktów przetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów;
-
jako sposób przygotowywania potraw wybierać gotowanie, parowanie lub ewentualnie pieczenie;
-
unikać produktów, które mogą powodować wytwarzanie nadmiaru gazów, np. warzywa strączkowe, kapustne, a nawet niektóre owoce m.in. jabłka i gruszki, słodycze i produkty wysoko przetworzone;
-
ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety napoje gazowane.
Uczucie pełności w jamie brzusznej
Jama brzuszna tworzy przestrzeń dla wielu narządów, m.in. układu trawiennego, wewnątrzwydzielniczego i wydalniczego. Uczucie pełności pojawia się najczęściej podczas lub w trakcie spożywania posiłków. Może pojawić się wskutek spożycia nadmiernej ilości pożywienia, obfitej porcji lub odstępstwa od codziennej diety. Rozmiar jamy brzusznej zwiększa się, w związku z gromadzeniem się nadmiernej ilości gazów w jelitach, przez co pojawia się rozdęcie brzucha. Uczuciu pełności w jamie brzusznej może towarzyszyć także senność lub uczucie zmęczenia.
Uczucie pełności może powodować również nieprawidłowe wydzielanie enzymów trawiennych, które wytwarza organizm do prawidłowego trawienia. Enzymy wydzielane są w momencie rozpoczęcia jedzenia, od pierwszego kęsa w ustach.
czytaj więcej czytaj mniej
Jak uniknąć uczucia pełności?
Należy zwrócić uwagę na:
-
dokładne przeżuwanie każdego kęsa;
-
unikanie stresu i pośpiechu podczas spożywania posiłków;
-
niejedzenie do syta - lepiej zakończyć posiłek z lekkim niedosytem, niż z poczuciem przejedzenia;
-
spożywanie 4-6 małych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 obfitych, w regularnych odstępach czasu;
-
unikanie potraw ciężkostrawnych, smażonych lub zawierających duże ilości tłuszczów.
Jak sobie radzić?
W zwalczaniu uczucia pełności polecane jest:
-
picie naparów z ziół (np. z liści mięty, rumianku, owoców kopru włoskiego);
-
stosowanie preparatów ziołowych ułatwiających trawienie;
-
codzienna aktywność fizyczna - nawet lekki spacer po posiłku lub spokojna jazda na rowerze pozytywnie wpływa na pracę jelit;
-
picie dużej ilości płynów lub wody z sodą oczyszczoną
Ulgę może także przynieść poluzowanie ciasnych ubrań, które powodują nacisk na okolicę jamy brzusznej i nasilają uczucie pełności.
Uczucie ciężkości na żołądku
Jest istotnym sygnałem ze strony układu pokarmowego informującym o trudnościach z trawieniem. Uczucie ciężkości związane jest najczęściej z nieprawidłowo zbilansowaną dietą, zawierającą przetworzone, obfitujące w tłuszcz i cukry składniki pokarmowe lub spożywanie zbyt obfitych posiłków.
Zwykle towarzyszą temu także inne objawy, takie jak:
-
odbijanie się treści zalegającej w żołądku;
-
uczucie wzdętego brzucha;
-
napięcie powłok brzusznych;
-
nadmierne wydalanie gazów.
czytaj więcej czytaj mniej
Jak sobie radzić?
W sytuacjach, gdy występują objawy uczucia ciężkości na żołądku można:
-
pić ziołowe napary, głównie zawierające liście mięty, rumianek czy koper włoski, które wspomagają proces trawienia tłuszczów zawartych w posiłkach;
-
przed zaśnięciem pić szklankę wody z cytryną lub dodatkiem imbiru krojonego w paski;
-
stosować ziołowe preparaty zawierające składniki takie jak: koper włoski, liście mięty pieprzowej, rumianek, ostryż długi czy karczoch;
-
stosować ciepłe okłady na brzuch w celu zmniejszenia dyskomfortu;
-
unikać stresu i pośpiechu.